
Språket, kulturen och mötena – så stärktes det finska förvaltningsområdet under 2024
Under 2024 har Trollhättans arbete som finskt förvaltningsområde fortsatt att utvecklas – med fler möten, starkare nätverk och ett tydligt fokus på språk, kultur och delaktighet.
Två samordnare har delat uppdraget under året, vilket lett till tätare kontakt med föreningar, församlingar och andra aktörer inom den sverigefinska minoriteten. Under våren genomfördes besök hos samtliga föreningar i det sverigefinska samrådet för att stärka samverkan och fånga upp lokala behov.
Finsk språkservice har hanterat över 400 ärenden – från hjälp med receptförnyelser till digitala frågor som Bank-ID och telefoni. Många ärenden gäller andra myndigheter, men servicen spelar en viktig roll i att lotsa rätt i samhället.
- Det handlar inte bara om språk, utan om att känna sig trygg och förstådd. Finsk språkservice är en livlina för många – särskilt äldre som behöver stöd i kontakten med olika delar av samhället, säger Johanna Linnarsson.
Det har också varit ett år präglat av kulturupplevelser och möten. Filmkvällar med ny finsk film har arrangerats i samarbete med Folkets Hus Kulturhuset – med filmer som Missilen, Återliv och Spede. Jazzgitarristen Olli Soikkeli gästade stadens Jazz & Bluesfestival, och barnföreställningen Miska – Pressan katti, som var ett försök att llocka de yngsta till Kronan Kulturhus.
Katja Pulkkinen, en av samordnarna, beskriver året så här:
- Jag har under året fått bekräftat att den sverigefinska publiken visar ett brinnande intresse för att bevara sin kultur. Vissa kommer till evenemang enbart för att visa sitt stöd för kulturen. Teaterföreställningen Siri – på spänd lina med Siri Hamari var för mig personligen en av årets guldkanter, då föreställningen kom så nära publiken att Siri hade i princip ögonkontakt med gästerna. Det blev en närvaro och intimitet utöver det vanliga. Det berörde mig, säger Katja Pulkkinen.
Hon lyfter också musikföreställningen Vanha rauta-konsertti på den finskspråkiga mötesplatsen som en annan höjdpunkt:
- Valto Savolainen lyckades charma pensionärerna med både ballongfigurer, skickligt framförda låtar, humor och en flygande drönare.
Förskolan Vällingklockan erbjuder fortsatt finskspråkig personal och ambulerande stöd har nått barn på andra förskolor. Inom äldreomsorgen finns en särskild avdelning med finsktalande personal, och platserna är eftertraktade. Mötesplatserna Sinisiipi och Kruunu har fortsatt erbjuda allt från karaoke till språkaktiviteter – viktiga rum för gemenskap och kultur.
Samtidigt finns utmaningar. Regeringens beslut att minska statsbidraget från 2025 innebär att framtida budget måste justeras. Det är också svårt att rekrytera finsktalande personal till Kontaktcenter – ett behov som lyfts återkommande i samråd. Ett annat fokusområde är att nå de yngre målgrupperna.
- Till hösten planerar vi att locka med en musikalisk berättarföreställning med Trollkarlen från Fennia i samarbete med N3. Föreställningen kommer att visas på en barnkulturlördag och innehåller både svenska och finska, berättar Katja Pulkkinen.
Relaterad information
Läs mer om arbetet med Finskt förvaltningsområde i årsberättelsen!